Національний музей історії України - ведучий музей, який з 1944 року розташований на Старокиївській горі. У музеї зберігаються етнографічні, археологічні моделі живопису та скульптури, а також колекції, друкарські книги, та інші історичні експонати.

Споруда Історичного Музею в Києві

Історія будівництва музею

Будівля музею створена у 1939 році, архітектор проекту - Йосип Каракіс. Спочатку музей створювався у якості художньої школи, яка повинна була стати першою в Українській республіці. У початковому варіанті проекту, планувалося створити художню школу на вулиці Леніна, але пізніше у міськвиконкомі вирішили, що краще створювати будівлю на Старокиївській горі поблизу руїн Десятинної церкви. Проте в той час на цьому місці була заповідна зона, тому Й. Каракіс всіляко намагався відмовити керівництво будувати споруду саме тут.

Споруда Історичного Музею

Тодішня влада залякала архітектора, і він був змушений збудувати школу на вказаному місці. Проте це не єдині труднощі, які спіткали архітектора. Проект школи включав 14 скульптур на верхній частині будівлі, там планувалося встановити барельєф із античних фігур. Пізніше барельєф був змінений гербом Радянського Союзу. У 1944 році, замість художньої школи створили Історичний музей української СРСР. У жовтні 1991 року, після здобуття незалежності, музей перейменували на Національний. Проте у народі його називають історичним музеєм.

Експозиції, пам'ятники історії та культури

На даний момент фонд музею нараховує біля 800 000 пам'ятників історії та культури. Також у ньому міститься 10 тисяч експонатів живопису та скульптури, колекції документів 15-19 століть, козацькі атрибути, грамоти гетьманів та козацьких старшин. У музеї є велика кількість залів, які характеризують певну епоху. Серед них потрібно виділити: Прадавня історія Діорама Древнього Києва Київська Русь Середньовіччя Епоха українського козацтва Україна під Російською імперією та Австрією Перша світова війна Друга світова війна На даний час у приміщенні музею проводять велику кількість зустрічей та навчань для школярів. Тут майже щодня проводяться вечори, цікаві зустрічі щодо історії України. Колекція музею формувалася на протязі 110 років. Фундатори музею переважно колекціонували археологічні пам'ятки. Спочатку музей був представлений експонатами старожитностей та мистецтв. Першовідкривачем музею став археологічний відділ, який нараховував півтори тисячі експонатів.

Експозиція прадавньої історії

Одна з найцікавіших експозицій, яка подобається більшості відвідувачів - прадавня історія. Період незвичайний і починається з перших предків українців. Це багатомільйонна історія, яка включає в себе період танення льодовиків, диких тварин. Це перехідний період від землеробства до перших металів.

Жіночий Одяг за часів Київської Руси

На початку нашої ери, на території України з'явилися слов'янські племена, які стали нашими прадідами. Із цих невеликих груп сформувалися племінні союзи. Саме вони організували першу державу східних слов'ян, під назвою Київська Русь.

Стародавнє Українське село

Експозиція пізнього середньовіччя та раннього модерну

У 16 століття українська земля знаходилася під владою Великого князівства Литовського. У цей час в Україні зберігався правовий уклад життя. Визначною подією цього відрізку часу, стало поширення Магдебурзького права. У 16-18 століттях, українські землі знаходилися у складі Речі Посполитої та Московії.  В цей час формується перша козацька автономія, відбувається заселення Слобожанщини, яка грала роль буферу. Саме у цей час відбувається національно-визвольна війна, яку очолив Богдан Хмельницький, також поширюється влада церкви.

Експозиція середніх віків

Мистецтво 18 століття знаходилося під впливом бароко. У 18 столітті відбувається розподіл українських земель між Річчю Посполитою та Московією, що стало поштовхом до модернізації освіти.

Карета Київського Митрополита

У 19 столітті відбувається становлення української модерної нації. Саме в той час з'явилися перші спроби, які намагалися зробити українську народну мову літературною. На українських землях, які знаходилися під Росією, зростала міська інтелігенція, яка переймалися питаннями освіти, а також книговидання серед неписьменного народу. Проте у той час у повітрі літали ідеї імперського домінування, які придушили український національний рух. На території, яка була під впливом Австрії, поширювалася діяльність духовенства. Воно просувало та намагалося зробити популярними ідеї української націоналізації. Австрійська Імперія була більш лояльною, та не встановлювала обмежень для роботи духовенства. У той час була створена перша українська політична партія, яку заснував І. Франко. Організація просувала національні ідеї.

Інтер'єр кімнати 19 століття

Експозиція Першої Світової Війни

Перша світова війна розколола український народ на дві частини, які були змушені воювати за ворожі країни. Частина України належала Російській імперії, а інша частина Австрії.

Німецький шолом Першої Світової

Після 1917 року було декілька спроб побудувати автономію, а також незалежну Українську державу, проте вони не увінчалися успіхом. На українських територіях була встановлена радянська влада. В період Післявоєнного перерозподілу, українські території були під владою Польщі, Румунії, Чехословаччини та СРСР.

Сатирична карта Європи 1914 року

Експозиція Другої Світової Війни 

Починаючи з 1939, і аж до 1944 року,  Друга Світова війна пройшлася теренами України, завдаючи чисельних втрат людських життів, значного руйнування міст, промисловості і шляхів сполучення.

Адольф Гітлер з військами Вермахту

Восени 1939 року війська Робітничо-Селянської Красної Армії, попередньо домовившись з Гітлером, вдерлися на територію Польщі – у Галичину та Західну Білорусь. Ці події стали початком великої війни на територіях, що належать до сучасної України.

Жетон та посвідчення солдата Вермахту

В музеї Історії України можна побачити достовірні зразки уніформи, знаки, нагороди , фото, документи, та інші артефакти часів Другої Світової війни.

Бойові відзнаки нацистів

В 1981 році у місті Києві було споруджено великий музей з меморіальним комплексом, який повністю присвячений Другій Світовій.

"З Нами Бог" - напис на ремені солдата Вермахту

Після Другої Світової Війни у 60-80 роках, після послаблення тоталітаризму, виникає дисидентський український рух, який критикує політику влади УРСР. Незабаром після розвалу Радянського Союзу внаслідок державного перевороту (путч ГКЧП) в серпні 1991 року, Україна стає Незалежною Державою. Також у Національному музеї можна знайти діораму Древнього Києва. Це тогочасний план міста, з головними спорудами. Вона складається із міста Володимира, Ізяслава, Святополка та Ярослава. На діорамі можна знайти Софіївські, Михайлівські та Подільські ворота, Десятинну церкву.

Діорама Києва часів Руси

Відвідування музею обіцяє бути насиченим та цікавим. Після екскурсії можна відпочити у комфортних номерах готелю Перлина, який здивує гарним розташуванням  та домашнім затишком.